956218-2000-AR-TP
3M
Product No:
956218-2000-AR-TP
Manufacturer:
3M
Description:
CONN RCPT 18POS 0.079 GOLD SMD
User Guide
Mfr 3M
Style Board to Board
Series 956
Package Tube
Features -
Termination Solder
Applications -
Contact Type Female Socket
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Receptacle, Bottom or Top Entry
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 1000VDC
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.110" (2.79mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 956218
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 18
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C