Home / Headers, Male Pins / 957212-2000-AR-PR
957212-2000-AR-PR
3M
Product No:
957212-2000-AR-PR
Manufacturer:
3M
Description:
CONN HEADER SMD 12POS 2MM
User Guide
Mfr 3M
Style Board to Board
Series 957
Package Tape & Reel (TR)
Features Keying Slot, Pick and Place
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.220" (5.60mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 957212
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 12
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C