Home / Headers, Male Pins / 957224-2000-AR-TP
957224-2000-AR-TP
3M
Product No:
957224-2000-AR-TP
Description:
CONN HEADER SMD 24POS 2MM
Series 957
Package Tube
Features Keying Slot
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.220" (5.60mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 957224
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 24
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C