960107-7102-AR
3M
Product No:
960107-7102-AR
Description:
CONN RCPT 7POS 0.1 GOLD PCB R/A
Series 960
Package Tube
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Receptacle
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 1000VDC
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.126" (3.20mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 960107
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 7
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -25°C ~ 125°C