960246-8100-AR-TR
3M
Product No:
960246-8100-AR-TR
Manufacturer:
3M
Description:
CONN RCPT 46POS 0.1 GOLD SMD R/A
User Guide
Mfr 3M
Style Board to Board
Series 960
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Termination Solder
Applications -
Contact Type Female Socket
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector Type Receptacle
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 1000VDC
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.228" (5.80mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 960246
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 46
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -25°C ~ 105°C