960264-7102-AR
3M
Product No:
960264-7102-AR
Description:
CONN RCPT 64POS 0.1 GOLD PCB R/A
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 1000VDC
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.228" (5.80mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 960264
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 64
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -25°C ~ 125°C