961115-6804-AR
3M
Product No:
961115-6804-AR
Description:
CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM
User Guide
Mfr 3M
Style Board to Board
Series 961
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 961115
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 15
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.496" (12.60mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.268" (6.80mm)