Home / Headers, Male Pins / 961216-5500-AR-PT
961216-5500-AR-PT
3M
Product No:
961216-5500-AR-PT
Description:
CONN HEADER SMD R/A 16POS 2.54MM
Series 961
Package Tube
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.197" (5.00mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 961216
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 16
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)