Home / Headers, Male Pins / 961252-5500-AR-PR
961252-5500-AR-PR
3M
Product No:
961252-5500-AR-PR
Description:
CONN HEADER SMD R/A 52POS 2.54MM
User Guide
Mfr 3M
Style Board to Board
Series 961
Package Tape & Reel (TR)
Features Pick and Place
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating -
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.197" (5.00mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 961252
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 52
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)