961262-6804-AR
3M
Product No:
961262-6804-AR
Description:
CONN HEADER VERT 62POS 2.54MM
Series 961
Package Bulk
Features -
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 961262
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 62
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.496" (12.60mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.268" (6.80mm)