961414-9041304-AR
3M
Product No:
961414-9041304-AR
Description:
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Mfr 3M
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series 961
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.130" (3.300mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Obsolete
Base Product Number 961414
Number of Positions 14
Length - Overall Pin 1.173" (29.800mm)
Length - Stack Height 0.787" (20.000mm)
Length - Post (Mating) 0.256" (6.500mm)