98401-101-16LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
98401-101-16LF
Description:
CONN HEADER SMD 16POS 2.54MM
Series BERGSTIK®
Package Bag
Features Board Guide
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.084" (2.14mm)
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 16
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -65°C ~ 130°C
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)