98414-G06-18ULF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
98414-G06-18ULF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER VERT 18POS 2MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 665
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Board or Cable
Series Minitek® 2.00mm
Package Tube
Features Keying Slot
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Latch Holder
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Cream
Insulation Height 0.232" (5.90mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 98414
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 18
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.098" (2.50mm)
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Operating Temperature -
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)