98414-S06-42ULF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
98414-S06-42ULF
Description:
CONN HEADER VERT 42POS 2MM
Style Board to Board or Cable
Series Minitek® 2.00mm
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Cream
Insulation Height 0.232" (5.90mm)
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 42
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.098" (2.50mm)
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)