98424-G52-18ULF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
98424-G52-18ULF
Description:
CONN HEADER SMD 18POS 2MM
Style Board to Board or Cable
Series Minitek® 2.00mm
Package Tube
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Cream
Insulation Height 0.244" (6.20mm)
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 18
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)