
Sanyo Denki America Inc.
Product No:
9G0812P1H03
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
18.734
18.734
10
17.1114
171.114
25
16.4616
411.54
50
15.3786
768.93
100
14.1873
1418.73
250
13.9707
3492.675
500
13.8624
6931.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sanyo Denki America Inc. |
| RPM | 5700 RPM |
| Noise | 49.0dB(A) |
| Width | 38.00mm |
| Series | San Ace 80 |
| Weight | 0.375 lb (170.1 g) |
| Package | Box |
| Air Flow | 80.0 CFM (2.24m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 4 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 10.8 W |
| Voltage Range | 7 ~ 13.8VDC |
| Product Status | Obsolete |
| Approval Agency | CSA, TUV, UL |
| Static Pressure | 0.687 in H2O (171.1 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 40000 Hrs @ 60°C |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 80mm L x 80mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 9G0812 |
| Current Rating (Amps) | 0.900A |
| Operating Temperature | -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C) |