
Sanyo Denki America Inc.
Product No:
9G0848G101
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
FAN AXIAL 80X38MM 48VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
23.9305
23.9305
10
21.8595
218.595
25
21.02958
525.7395
50
19.64619
982.3095
100
18.12429
1812.429
250
17.847574
4461.8935
500
17.709216
8854.608
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sanyo Denki America Inc. |
| RPM | 6300 RPM |
| Noise | 51.0dB(A) |
| Width | 38.00mm |
| Series | San Ace 80 |
| Weight | 0.375 lb (170.1 g) |
| Package | Box |
| Air Flow | 90.0 CFM (2.52m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 13 W |
| Voltage Range | 40.8 ~ 55.2VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CSA, TUV, UL |
| Static Pressure | 0.847 in H2O (211.0 Pa) |
| Voltage - Rated | 48VDC |
| Lifetime @ Temp. | 40000 Hrs @ 60°C |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 80mm L x 80mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 9G0848 |
| Current Rating (Amps) | 0.270A |
| Operating Temperature | -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C) |