
Sanyo Denki America Inc.
Product No:
9GA0412G301
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
17.3375
17.3375
10
16.5452
165.452
25
15.56062
389.0155
50
14.96972
748.486
100
13.787825
1378.7825
250
12.901494
3225.3735
500
12.704521
6352.2605
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sanyo Denki America Inc. |
| RPM | 16500 RPM |
| Noise | 53.0dB(A) |
| Width | 28.00mm |
| Series | San Ace 40 |
| Weight | 0.117 lb (53.07 g) |
| Package | Box |
| Air Flow | 21.5 CFM (0.602m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 4.68 W |
| Voltage Range | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CSA, TUV, UL |
| Static Pressure | 1.810 in H2O (450.8 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 40000 Hrs @ 60°C |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 9GA0412 |
| Current Rating (Amps) | 0.390A |
| Operating Temperature | -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C) |