
Sanyo Denki America Inc.
Product No:
9GA0412P3K01
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
18.1545
18.1545
10
16.58035
165.8035
25
15.9505
398.7625
50
14.90113
745.0565
100
13.746785
1374.6785
250
13.536892
3384.223
500
13.431936
6715.968
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sanyo Denki America Inc. |
| RPM | 22000 RPM |
| Noise | 61.0dB(A) |
| Width | 28.00mm |
| Series | San Ace 40 |
| Weight | 0.117 lb (53.07 g) |
| Package | Box |
| Air Flow | 28.6 CFM (0.801m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 4 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 11.04 W |
| Voltage Range | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CSA, TUV, UL |
| Static Pressure | 3.210 in H2O (800.0 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 40000 Hrs @ 60°C |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 9GA0412 |
| Current Rating (Amps) | 0.920A |
| Operating Temperature | -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C) |