
Sanyo Denki America Inc.
Product No:
9GA0612H9001
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
FAN AXIAL 60X10MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
18.4965
18.4965
10
16.8967
168.967
25
16.25526
406.3815
50
15.18594
759.297
100
14.009555
1400.9555
250
13.79571
3448.9275
500
13.688759
6844.3795
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sanyo Denki America Inc. |
| RPM | 5000 RPM |
| Noise | 37.0dB(A) |
| Width | 10.00mm |
| Series | San Ace 60 |
| Weight | 0.077 lb (34.93 g) |
| Package | Box |
| Air Flow | 17.6 CFM (0.493m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 1.68 W |
| Voltage Range | 7 ~ 13.8VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CSA, TUV, UL |
| Static Pressure | 0.170 in H2O (42.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 40000 Hrs @ 60°C |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 60mm L x 60mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 9GA0612 |
| Current Rating (Amps) | 0.140A |
| Operating Temperature | -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C) |