
Sanyo Denki America Inc.
Product No:
9GA0624P6S001
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
19.589
19.589
10
17.8885
178.885
25
17.20868
430.217
50
16.07666
803.833
100
14.831305
1483.1305
250
14.604882
3651.2205
500
14.49168
7245.84
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sanyo Denki America Inc. |
| RPM | 5500 RPM |
| Noise | 36.0dB(A) |
| Width | 20.00mm |
| Series | San Ace 60 |
| Weight | 0.154 lb (69.85 g) |
| Package | Box |
| Air Flow | 24.7 CFM (0.692m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 4 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 1.68 W |
| Voltage Range | 21.6 ~ 26.4VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CSA, TUV, UL |
| Static Pressure | 0.326 in H2O (81.2 Pa) |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 40000 Hrs @ 60°C |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 60mm L x 60mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 9GA0624 |
| Current Rating (Amps) | 0.070A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |