
Sanyo Denki America Inc.
Product No:
9GE0412P3K03
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
18.5345
18.5345
10
16.9271
169.271
25
16.28414
407.1035
50
15.21273
760.6365
100
14.034255
1403.4255
250
13.819954
3454.9885
500
13.712832
6856.416
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sanyo Denki America Inc. |
| RPM | 16500 RPM |
| Noise | 58.0dB(A) |
| Width | 28.00mm |
| Series | San Ace 40 |
| Weight | 0.121 lb (54.88 g) |
| Package | Box |
| Air Flow | 26.8 CFM (0.750m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 4 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 10.08 W |
| Voltage Range | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CSA, TUV, UL |
| Static Pressure | 1.666 in H2O (415.0 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 40000 Hrs @ 60°C |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Aluminum |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 9GE0412 |
| Current Rating (Amps) | 0.840A |
| Operating Temperature | -4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C) |