
Sanyo Denki America Inc.
Product No:
9WF0624H701
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
21.223
21.223
10
19.37905
193.7905
25
18.64318
466.0795
50
17.41673
870.8365
100
16.067445
1606.7445
250
15.822174
3955.5435
500
15.699529
7849.7645
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sanyo Denki America Inc. |
| RPM | 6800 RPM |
| Noise | 44.0dB(A) |
| Width | 15.00mm |
| Series | San Ace 60WF |
| Weight | 0.137 lb (62.14 g) |
| Package | Box |
| Air Flow | 18.3 CFM (0.512m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 2.88 W |
| Voltage Range | 20.4 ~ 27.6VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CSA, TUV, UL |
| Static Pressure | 0.380 in H2O (94.6 Pa) |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 40000 Hrs @ 60°C |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 60mm L x 60mm H |
| Ingress Protection | Oil Resistant |
| Base Product Number | 9WF0624 |
| Current Rating (Amps) | 0.120A |
| Operating Temperature | -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C) |