
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
A1-12PA-2.54DS(71)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER R/A 12POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4605
2.4605
10
2.14225
21.4225
25
2.05086
51.2715
40
2.00545
80.218
195
1.914222
373.27329
390
1.731898
675.44022
585
1.595174
933.17679
975
1.367288
1333.1058
2535
1.276135
3235.002225
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | A1 |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 200V |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.236" (6.00mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | A1-12PA |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 12 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.118" (3.00mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.236" (6.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 8.00µin (0.203µm) |