
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
A1-18PA-2.54DS(71)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER R/A 18POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9735
2.9735
10
2.70085
27.0085
25
2.55816
63.954
40
2.4985
99.94
120
2.379588
285.55056
240
2.082124
499.70976
480
2.022626
970.86048
960
1.725181
1656.17376
2400
1.606203
3854.8872
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | A1 |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 200V |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.236" (6.00mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | A1-18PA |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 18 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.118" (3.00mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.236" (6.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 8.00µin (0.203µm) |