
Century Spring Corp
Product No:
A10-70CS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
COMP O= .375,L= 1.09,W= .055
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5365
2.5365
50
2.40692
120.346
150
2.280314
342.0471
300
2.153622
646.0866
500
1.900247
950.1235
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Century Spring Corp |
| Rate | 50.0 lbs/in |
| Finish | Zinc |
| Series | - |
| Package | Box |
| Material | Spring Steel |
| End Style | Closed & Ground |
| Free Length | 1.090" (27.69mm) |
| Wire Diameter | 0.055" (1.40mm) |
| Product Status | Active |
| Diameter - Inside | 0.265" (6.73mm) |
| Diameter - Outside | 0.375" (9.53mm) |
| Base Product Number | A10 |