A3C-10P-2DSA
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
A3C-10P-2DSA
Description:
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board or Cable
Series A3
Package Tube
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 200V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.035" (0.90mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 10
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.102" (2.60mm)
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights 5.1mm, 7.9mm
Overall Contact Length 0.276" (7.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.138" (3.50mm)