Home / Headers, Male Pins / A4B-13PA-2DSA(71)
A4B-13PA-2DSA(71)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
A4B-13PA-2DSA(71)
Description:
CONN HEADER VERT 13POS 2MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board or Cable
Series A4
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 200V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.071" (1.80mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 13
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.102" (2.60mm)
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.311" (7.90mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.138" (3.50mm)