A4B-15S-2C
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
A4B-15S-2C
Description:
CONN RCPT HSG 15POS 2.00MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Note Contacts Not Included
Color Black
Pitch 0.079" (2.00mm)
Series A4
Package Bulk
Features -
Row Spacing -
Contact Type Female Socket
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle
Fastening Type -
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number A4B-15S
Contact Termination Crimp
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 15
Operating Temperature -55°C ~ 85°C