AA2010FK-072K2L
YAGEO
Product No:
AA2010FK-072K2L
Manufacturer:
YAGEO
Package:
2010
Batch:
Datasheet:
Description:
RES SMD 2.2K OHM 1% 3/4W 2010
User Guide
Mfr YAGEO
Series AA
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance ±1%
Resistance 2.2 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Package / Case 2010 (5025 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2010
Temperature Coefficient ±150ppm/°C