
Panasonic Electric Works
Product No:
ABJ151040
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.957
1.957
10
1.80785
18.0785
25
1.69518
42.3795
50
1.65756
82.878
100
1.318505
131.8505
250
1.24317
310.7925
500
1.167835
583.9175
1000
1.0925
1092.5
5000
1.017146
5085.73
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ABJ |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.024" (0.6mm) |
| Overtravel | 0.010" (0.25mm) |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Release Force | 15gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 30,000 Cycles |
| Mechanical Life | 1,000,000 Cycles |
| Operating Force | 125gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | IP50 - Dust Protected |
| Operating Position | 0.217" (5.5mm) |
| Base Product Number | ABJ151 |
| Differential Travel | 0.005" (0.13mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 1A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |