
Panasonic Electric Works
Product No:
ABJ151240
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.078
3.078
10
2.84145
28.4145
25
2.6638
66.595
50
2.60471
130.2355
100
2.07195
207.195
250
1.95358
488.395
500
1.835172
917.586
1000
1.716783
1716.783
5000
1.598375
7991.875
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ABJ |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.120" (3.0mm) |
| Overtravel | 0.020" (0.5mm) |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Through Hole |
| Release Force | 3.059gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 30,000 Cycles |
| Mechanical Life | 1,000,000 Cycles |
| Operating Force | 40gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | IP50 - Dust Protected |
| Operating Position | 0.268" (6.8mm) |
| Base Product Number | ABJ151 |
| Differential Travel | 0.020" (0.5mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 1A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |