
Panasonic Electric Works
Product No:
ABJ151261
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.743
3.743
10
3.4523
34.523
25
3.23646
80.9115
50
3.16445
158.2225
100
2.517215
251.7215
250
2.373366
593.3415
500
2.229517
1114.7585
1000
2.085668
2085.668
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ABJ |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.120" (3.0mm) |
| Overtravel | 0.020" (0.5mm) |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Through Hole |
| Release Force | 5.099gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | 1,000,000 Cycles |
| Operating Force | 65gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | IP50 - Dust Protected |
| Operating Position | 0.268" (6.8mm) |
| Base Product Number | ABJ151 |
| Differential Travel | 0.020" (0.5mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 100mA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |