
Panasonic Electric Works
Product No:
ABJ263L70
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 1A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.828
7.828
10
6.2624
62.624
25
5.94928
148.732
50
5.79272
289.636
100
5.00992
500.992
250
4.6968
1174.2
500
4.46196
2230.98
1000
4.3054
4305.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ABJ |
| Circuit | SPST-NO |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | - |
| Overtravel | 0.079" (2.0mm) |
| Actuator Type | Side Plunger |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 20gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 30,000 Cycles |
| Mechanical Life | 500,000 Cycles |
| Operating Force | 250gf |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination Style | Wire Leads |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Operating Position | 0.098" (2.5mm) |
| Base Product Number | ABJ263 |
| Differential Travel | 0.020" (0.5mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 1A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |