
Panasonic Electric Works
Product No:
ABJ361860
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 2A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.315
7.315
10
5.85105
58.5105
25
5.55902
138.9755
50
5.41253
270.6265
100
4.681125
468.1125
250
4.388582
1097.1455
500
4.169151
2084.5755
1000
4.02286
4022.86
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ABJ |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.236" (6.0mm) |
| Overtravel | 0.098" (2.5mm) |
| Actuator Type | Lever, Leaf |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 30gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 30,000 Cycles |
| Mechanical Life | 500,000 Cycles |
| Operating Force | 130gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Wire Leads |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Operating Position | 0.630" (16.0mm) |
| Base Product Number | ABJ361 |
| Differential Travel | 0.040" (1.0mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 2A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |