
Panasonic Electric Works
Product No:
ABS1416419
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.313
4.313
10
3.80855
38.0855
25
3.5549
88.8725
50
3.38561
169.2805
100
2.87774
287.774
250
2.623862
655.9655
500
2.454572
1227.286
1000
2.369927
2369.927
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ABS |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.100" (2.5mm) |
| Overtravel | 0.032" (0.81mm) |
| Actuator Type | Lever, Roller |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 3.500gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 200,000 Cycles |
| Mechanical Life | 5,000,000 Cycles |
| Operating Force | 40gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | IP50 - Dust Protected |
| Operating Position | 0.571" (14.5mm) |
| Base Product Number | ABS141 |
| Differential Travel | 0.020" (0.5mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 100mA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |