
Panasonic Electric Works
Product No:
ABS1511509
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 2A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9735
2.9735
10
2.7474
27.474
25
2.57602
64.4005
40
2.518688
100.74752
100
2.003455
200.3455
300
1.88898
566.694
500
1.774505
887.2525
1000
1.66003
1660.03
4900
1.545546
7573.1754
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ABS |
| Circuit | SPDT |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Pretravel | 0.100" (2.5mm) |
| Overtravel | 0.032" (0.81mm) |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Through Hole |
| Release Force | 4.079gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 50,000 Cycles |
| Mechanical Life | 5,000,000 Cycles |
| Operating Force | 60gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | IP50 - Dust Protected |
| Operating Position | 0.345" (8.8mm) |
| Base Product Number | ABS151 |
| Differential Travel | 0.020" (0.5mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 2A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |