
Panasonic Electric Works
Product No:
ABV1210503
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 250V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.2345
5.2345
10
4.1876
41.876
25
3.9786
99.465
50
3.87391
193.6955
100
3.350365
335.0365
250
3.141004
785.251
500
2.983931
1491.9655
1000
2.879241
2879.241
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ABV |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.063" (1.6mm) |
| Overtravel | 0.030" (0.76mm) |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 40gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | 5,000,000 Cycles |
| Operating Force | 200gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | IP50 - Dust Protected |
| Operating Position | 0.579" (14.7mm) |
| Base Product Number | ABV121 |
| Differential Travel | 0.016" (0.4mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |