
Panasonic Electric Works
Product No:
ABV1212503
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 250V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.5125
4.5125
10
3.98525
39.8525
25
3.71944
92.986
50
3.54217
177.1085
100
3.010835
301.0835
250
2.745196
686.299
500
2.568078
1284.039
1000
2.479519
2479.519
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ABV |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.125" (3.2mm) |
| Overtravel | 0.047" (1.2mm) |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 13gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | 5,000,000 Cycles |
| Operating Force | 120gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | IP50 - Dust Protected |
| Operating Position | 0.602" (15.3mm) |
| Base Product Number | ABV121 |
| Differential Travel | 0.047" (1.2mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |