
Panasonic Electric Works
Product No:
ABV1214513
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.8925
4.8925
10
3.914
39.14
25
3.7183
92.9575
50
3.62045
181.0225
100
3.1312
313.12
250
2.9355
733.875
500
2.788725
1394.3625
1000
2.690875
2690.875
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ABV |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.125" (3.2mm) |
| Overtravel | 0.047" (1.2mm) |
| Actuator Type | Lever, Simulated Roller |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 13gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | 5,000,000 Cycles |
| Operating Force | 120gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | IP50 - Dust Protected |
| Operating Position | 0.730" (18.5mm) |
| Base Product Number | ABV121 |
| Differential Travel | 0.047" (1.2mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Current Rating (Amps) | 3A (AC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |