
Panasonic Electric Works
Product No:
ABV1610613
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.4815
5.4815
10
4.3833
43.833
25
4.16442
104.1105
50
4.05498
202.749
100
3.506925
350.6925
250
3.28776
821.94
500
3.123372
1561.686
1000
3.01378
3013.78
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ABV |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.063" (1.6mm) |
| Overtravel | 0.030" (0.76mm) |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 60gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | 5,000,000 Cycles |
| Operating Force | 300gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Wire Leads |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Operating Position | 0.579" (14.7mm) |
| Base Product Number | ABV161 |
| Differential Travel | 0.016" (0.4mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Current Rating (Amps) | 3A (AC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |