
Panasonic Electric Works
Product No:
ABV1614513
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
ABV (BV) TURQUOISE SWITCH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.5855
9.5855
10
7.4366
74.366
25
7.0452
176.13
50
6.6538
332.69
100
6.0667
606.67
250
5.6753
1418.825
500
5.4796
2739.8
1000
5.2839
5283.9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ABV |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.125" (3.2mm) |
| Overtravel | 0.047" (1.20mm) |
| Actuator Type | Lever, Simulated Roller |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 13gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | 5,000,000 Cycles |
| Operating Force | 120gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Wire Leads |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Operating Position | 0.728" (18.49mm) |
| Differential Travel | 0.047" (1.2mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Current Rating (Amps) | 3A (AC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |