
YAGEO
Product No:
AC0402DR-0710KL
Manufacturer:
Package:
0402
Batch:
-
Description:
RES 10K OHM 0.5% 1/16W 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1045
0.1045
10
0.0741
0.741
50
0.04199
2.0995
100
0.03477
3.477
500
0.024377
12.1885
1000
0.020178
20.178
2500
0.018782
46.955
5000
0.017186
85.93
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | YAGEO |
| Series | AC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Tolerance | ±0.5% |
| Resistance | 10 kOhms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.015" (0.37mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |