
YAGEO
Product No:
AC0402FR-071RL
Manufacturer:
Package:
0402
Batch:
-
Description:
RES SMD 1 OHM 1% 1/16W 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.095
0.095
10
0.019
0.19
50
0.01178
0.589
100
0.00988
0.988
500
0.006745
3.3725
1000
0.005814
5.814
5000
0.004218
21.09
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | YAGEO |
| Series | AC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 1 Ohms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.015" (0.37mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |