
YAGEO
Product No:
AC0402FR-131KL
Manufacturer:
Package:
0402
Batch:
-
Description:
RES 1K OHM 1% 1/16W 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.095
0.095
10
0.0171
0.171
50
0.01045
0.5225
100
0.00855
0.855
500
0.005757
2.8785
1000
0.004912
4.912
5000
0.003524
17.62
10000
0.003097
30.97
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | YAGEO |
| Series | AC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 1 kOhms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.015" (0.37mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |