
Analog Devices Inc.
Product No:
AD5301BRMZ
Manufacturer:
Package:
8-MSOP
Batch:
-
Description:
IC DAC 8BIT V-OUT 8MSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.194
6.194
10
5.59455
55.9455
25
5.33444
133.361
100
4.63201
463.201
250
4.423808
1105.952
500
4.033472
2016.736
1000
3.513024
3513.024
2500
3.382912
8457.28
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Architecture | String DAC |
| INL/DNL (LSB) | ±0.15, ±0.02 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Settling Time | 8µs |
| Data Interface | I²C |
| Number of Bits | 8 |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Reference Type | Supply |
| Base Product Number | AD5301 |
| Differential Output | No |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.5V ~ 5.5V |