
Analog Devices Inc.
Product No:
AD5311BRTZ-REEL7
Manufacturer:
Package:
SOT-23-6
Batch:
-
Description:
IC DAC 10BIT V-OUT SOT23-6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.9135
7.9135
10
7.14685
71.4685
25
6.81416
170.354
100
5.9166
591.66
250
5.650714
1412.6785
500
5.152135
2576.0675
1000
4.487344
4487.344
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Architecture | String DAC |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5, ±0.05 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Settling Time | 9µs |
| Data Interface | I²C |
| Number of Bits | 10 |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Product Status | Active |
| Reference Type | Supply |
| Base Product Number | AD5311 |
| Differential Output | No |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.5V ~ 5.5V |