
Analog Devices Inc.
Product No:
AD5338RBRUZ
Manufacturer:
Package:
16-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC DAC 10BIT V-OUT 16TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.707
6.707
10
6.02395
60.2395
25
5.69506
142.3765
100
4.93563
493.563
250
4.682512
1170.628
500
4.201603
2100.8015
1000
3.543519
3543.519
2500
3.366344
8415.86
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | nanoDAC® |
| Package | Tube |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Architecture | String DAC |
| INL/DNL (LSB) | ±0.12, ±0.5 (Max) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Settling Time | 7µs |
| Data Interface | I²C |
| Number of Bits | 10 |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Reference Type | External, Internal |
| Base Product Number | AD5338 |
| Differential Output | No |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |