
Analog Devices Inc.
Product No:
AD7124-8BCPZ
Manufacturer:
Package:
32-LFCSP (5x5)
Batch:
-
Description:
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 32LFCSP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.2405
14.2405
10
13.0853
130.853
25
12.54304
313.576
80
11.051474
884.11792
230
10.509062
2417.08426
440
9.831075
4325.673
945
9.017466
8521.50537
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Features | PGA, Temperature Sensor |
| Input Type | Differential, Pseudo-Differential, Single Ended |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Configuration | MUX-PGA-ADC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Number of Bits | 24 |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Product Status | Active |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Number of Inputs | 8, 15, 16 |
| Base Product Number | AD7124 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 32-LFCSP (5x5) |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | ±1.8V, 2.7V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V ~ 3.6V |
| Sampling Rate (Per Second) | 19.2k |