
Analog Devices Inc.
Product No:
AD7274BRMZ
Manufacturer:
Package:
8-MSOP
Batch:
-
Description:
IC ADC 12BIT SAR 8MSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.623
13.623
10
12.51625
125.1625
25
11.99774
299.9435
100
10.57103
1057.103
250
10.052178
2513.0445
500
9.403632
4701.816
1000
8.625411
8625.411
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Input Type | Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Configuration | S/H-ADC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Number of Bits | 12 |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Base Product Number | AD7274 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.35V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.35V ~ 3.6V |
| Sampling Rate (Per Second) | 3M |